Ağır ceza davalarına konu olan tüm suçlarda görev yapan avukatlar halk arasında ağır ceza avukatı olarak bilinmektedir. Esasında avukatlıkta bir uzmanlaşma söz konusu değildir. Ancak avukat olduktan sonra başlayan meslek hayatında avukatların katıldığı davalar ile kazandıkları tecrübe avukatların uzmanlaşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla genellikle ağır ceza davalarına katılan ve bu davalarda ciddi derecede bilgi ve tecrübe elde eden avukatlar uzmanlaşarak Rize ağır ceza avukatı olarak tanınmaktadır.

Bir ağır ceza avukatına ihtiyacınız varsa buraya tıklayarak Rize ağır ceza avukatı Yusuf İslam Balcı’yı arayabilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak iletişim sayfasına gidebilirsiniz.

En zor davalardan biri ağır ceza davalarıdır. Ağır ceza davaları ile kanunlarımızda ağır yaptırımları olan suçların yargılaması yapılmaktadır. Ağır ceza davalarında genellikle uzun süreli hapis, müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet cezalarına hükmedilir. En çok görülen ağır ceza davaları uyuşturucu ticareti suçu, kasten adam öldürme suçu, cinsel istismar suçu, yağma suçu, dolandırıcılık suçu ve terör suçlarıdır. Tüm bu suçların yer aldığı ceza davalarında Rize ağır ceza avukatı görev almaktadır.

hapishane görseli
rize ağır ceza avukatı

Ağır Ceza Davalarında Avukatın Önemi

Her ülkede o ülkenin kanunlarına göre belirlenen suç unsurları bulunmaktadır. Ağır ceza davalarının konusu olan suçların yaptırımı çok ağırdır. Bu suçları işleyenlerin topluma ve devlete verdiği zararlar çok büyüktür. Dolayısıyla bu suçlara karşı verilen cezalar toplumun huzur ve refahını sağlamayı amaçlamaktadır. Yaptırımları çok ağır olan bu davalar ağır ceza davaları olarak bilinmektedir. Bu davalarda görev alan avukatlar Rize ağır ceza avukatı olarak adlandırılmaktadır.

Ağır ceza davalarının konusu bir suç ve suça karşılık belirlenmiş olan ağır bir yaptırım bulunmaktadır. Dolayısıyla hem sanık hem de mağdur için büyük önem taşıyan bir süreçtir. Avukat, ağır ceza davalarına konu olan bir suçta mağdurun vekili veya sanığın müdafi olarak sizleri temsil eder. Bir ağır ceza avukatı edindiği başarı düzeyine göre davanın seyrini önemli ölçüde değiştirmektedir. Pek tabii ağır ceza davalarında başarılı ağır ceza avukatı ile çalışmanız size avantaj sağlayacaktır.

Rize Ağır Ceza Avukatı Neler Yapar

Ağır ceza davalarında sizleri mutlaka bir avukat temsil etmelidir. Çünkü söylenecek bir söz yıllarınızı hapiste geçirmenize neden olacaktır. Ağır ceza avukatı suçluyu içerden çıkarmayı amaçlamaz. Herkesin savunma hakkı olduğunu bilerek hareket eder. Hukuksuz bir şekilde sanığa ceza verilmesini önler. Sanığın lehine olan delillerin toplanmasını sağlar. Böylece kişi hak etmediği bir cezayı yıllar boyunca çekmez. Tam tersi olarak mağdurun haklarını korumayı amaçlar. Sanığın suçtan kurtulmaya yönelik ifadelerini bertaraf eder. Sanığın hak ettiği cezayı alması için uğraşır. Bu nedenle dava sürecinde en iyi ağır ceza avukatlarına ulaşabilmeniz gerekmektedir.  Rize ağır ceza avukatı olarak görev yapan başarılı avukatlarla çalışmanız gerekmektedir.

Ağır Ceza Avukatının Önemli Özellikleri

Rize ağır ceza avukatı ararken iyi bir ağır ceza avukatının nasıl olması gerektiğini bilmelisiniz. Ağır ceza avukatlarının en önemli özelliklerinin neler olduğu noktasında fikir sahibi olmalısınız. İyi bir ağır ceza avukatının olmazsa olmaz özellikleri şöyledir;

Ağır ceza davalarında her bir dosyada iddia eden ve suçlanan iki taraf bulunmaktadır. Cumhuriyet Savcısı bir tarafta suçlanan sanık ise diğer tarafta yer alır. Ağır ceza avukatları ise sanık açısından savunma makamı olarak yer almaktadır. Deneyimli ağır ceza avukatı hangi tarafı temsil ederse etsin ceza davalarındaki usulleri ve kuralları eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir. Dolayısıyla ceza hukuku kanunlarına ve güncel kararlara hakim olmalıdır. 

Ağır ceza avukatları dava süreci başlamadan önce doğru bir strateji belirleyerek tüm olayları delilleriyle ilişkilendirmelidir. Bu nedenle müvekkili ile etkili iletişim kurabilmeli ve davayı ince detaylarıyla birlikte yürütmelidir. 

Ağır ceza avukatı bu davalarda tecrübeli olmalıdır. Katıldığı tüm ağır ceza davaları bu konuda ciddi derecede bilgi ve tecrübe kazanmasını sağlamıştır. Hukukta en önemli husus hukuki bilgidir. Fakat bununla birlikte emsal kararları takip etmek davanın seyrini büyük ölçüde etkilemektedir. Dolayısıyla ağır ceza davalarına sıklıkla katılan ceza avukatları bilgisini nasıl kullanacağını bilecektir.

Ağır ceza avukatları, davalarında sürekli aktif ve araştırmacı olmalıdır. Davayı yakından takip ederek müvekkiline en doğru biçimde bilgilendirmelerde bulunmalıdır.

Tıkla İletişime Geç

Avukatınızı hemen aramak veya Whatsapp üzerinden mesaj göndermek için tıklayın.