EYT İçin Açılabilecek Davalar

EYT davaları yapılan son açıklamalardan sonra oldukça talep gören ve hakkında sorular sorulan konulardan biridir. Gerekli hukuk bilgisine sahip olan avukatlar, konu hakkında danışmanlık almak ya da dosyasını teslim etmek isteyen kişilere hizmet eder. Kişinin sigorta başlangıç tarihinin tespit edilmesi ve EYT şartları kapsamında hukuki süreçler başlatılabilir.

EYT’den Faydalanmak İçin Sigortalılık Başlangıç Tarihi Önemi

EYT için açılacak davalar arasında yer alan sigorta başlangıç tarihinin tespiti davası, kişilerin sigortalı şekilde çalışmaya başladıkları ilk tarihin bulunması şeklinde yürütülür. Yargılama usullerine uygun şekilde gerçekleştirilen süreçlerin uygulamaları bazı farklılıklar içerir. Sigorta başlangıcı tarihi; kişinin çalıştığı kurum kaydında yer alan ilk işe giriş bildirgesinde yer alan tarihtir. 2829 sayılı kanunda yer alan 6. maddede bu duruma ilişkin açıklayıcı ifade bulunur. Kurumlardan herhangi birinde kişinin, ilk defa sigortalı olması ve bu sürecin başlama tarihi şeklindedir.

EYT İçin Açılabilecek Davalar

EYT İçin Sigortalılık Başlangıç Tarihinin Tespitinin Hukuki Amacı

EYT hizmet tespiti için başlatılan süreç; sigortalı şekilde işe ilk başlanan tarihe kadar geriye gidilmesini amaçlar. Kanuni EYT düzenlemesinden önce 506 sayılı kanun gereğince yaşlılık aylığının bağlanması için prim gün sayısı ve ayrıca sigorta süresi şeklinde iki şart binden aranmaktadır. Yapılan düzenlemelerin ardından; işe ilk giriş tarihi sigortalı olma sürecini etkiler. Yaşlılık maaşını hak eden kişiler, hukuki olarak bu davayı açmaya hak kazanır. Aylığın bağlanması talebi ve sigorta başlangıç tarihi tespiti aynı dava üzerinden yürütülebilir.

EYT İçin Sigortalılık Başlangıç Tarihi Tespiti Davası Kime Karşı Açılmalıdır?

EYT sigortalılık başlangıcı davası açılacağı zaman yapılan düzenlemelerden sonra işverene karşı açılmalıdır. Açılan dava SGK’ya bildirilmek zorundadır, dava sürecinde SGK, feri müdahil şeklinde konumlanır. Prim gün sayısını artırmak için açılan hizmet tespit davaları ve sigortalılık başlangıç tespiti davaları arasında bazı farklılıklar bulunur.

Sigortalılık başlangıç tarihinin tespiti için açılan davalarda kanun düzenlemelerinden önce olduğu gibi SGK davalı taraf olarak bulunmalıdır. Yargı tarafından alınan kararlar gereğince bu davalarda SGK’nın davalı şeklinde gösterilmesi yeterlidir. İşverene yöneltilmesi gereken herhangi bir durum bulunmaz. EYT avukatı sayesinde bütün bu süreç profesyonel şekilde yürütülebilir. Yapılan yeni düzenlemeler ışığında yapılan değişiklikleri takip eden avukat, en doğru şekilde kişilere yardımcı olur.

EYT İçin Mirasçıların Dava Açma Hakkı Bulunur mu?

Sigortalılık başlangıç tarihinin tespiti davalarının açılması için hak tanınan kişiler; başlangıç tarihi için düzenlemelerin yapılmasını talep eden sigortalıdır. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda; dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan bazı mirasçılar hukuki olarak destek alabilir. Hakkı bulunan mirasçılar, sigortalılık başlangıç tarihi tespiti davası açabilir.

Sigortalılık Başlangıç Tarihi Tespit Davası Sonucunda İspatı

EYT için avukat arayışında olan kişiler, ispatın gerçekleşmesi için son yapılan düzenlemeleri yakından takip eden avukatlar ile çalışmalıdır. Yakın zaman içinde yapılan düzenlemeler, geçmiş kanun maddelerinden farklı şekilde yürütülür. Kamu düzenine ait davalar olduğu için resen araştırma ilkesi uygulanır. Dava sürecinde kanıtlanması gereken durum; kişinin sahip olduğu çalışma varlığıdır. Gerçekleştirilecek çalışmalarda müvekkilin hakkı sonuna kadar savunulur ve gerekli bulgu ve deliller sunulur.

EYT hizmet tespiti davası sürecinde sigortalı kişinin çalışmasının fiili bir durum olmasından dolayı farklı deliller ile ispatlanabilir. İşyeri kayıtları ve belgeleri, ücret bordrosu, aynı süreçlerde çalışmış olan çalışanların tanık ifadesi sunulabilecek deliller içindedir. Adı geçen delillerin sunulamaması durumunda komşu işyeri tespiti yapılabilir. Aynı dönemlerde komşu işyerlerinde çalışmış olan kişilerin tanıklığı, dava sürecinde kanıt olarak sunulabilir ve değerlendirmeye dahil olur.

Tıkla İletişime Geç

Avukatınızı hemen aramak veya Whatsapp üzerinden mesaj göndermek için tıklayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir